5 potravín, ktoré by nemali chýbať u žiadného športovca

Autor: Karol Berta | 3.5.2015 o 22:20 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  2328x

V posledných dňoch sa ma veľa ľudí teraz po súťaži pýta na stravu a hlavne na to, že čo som počas prípravy jedol, aké doplnky užíval a pod.  Tak som sa rozhodol napísať 5 základných potravín, ktoré u mňa počas celého roka nechýbajú v mojom nutričnom pláne a nechýbali ani v mojej príprave na  súťaž!

č.1: Vajíčka

Bez tohto jedla by som si nedokázal predstaviť žiadnu fázu v roku. Vajíčka obsahujú veľmi dôležitú aminokyselinu a tou je ovoalbumín. Taktiež sú výborným zdrojom vitamínov A, D, E a K a celého komplexu vitamínov skupiny B, vrátane vitamínu B12. Z minerálnych látok sú bohaté na železo, fosfor, síru, draslík a horčík; zo stopových prvkov v nich vo významnejších množstvách nájdeme zinok, meď, mangán, bróm a jód. Čo sa týka žĺtka, tak to veru nekonzumujem, nakoľko obsahuje príliš veľa tuku a cholesterolu. Tuky čerpám skôr z lepších zdrojov, ako napríklad orechy (prípadne kokosový olej). Začatím dňa s bielkovou omeletou, alebo praženicou v kombinácií s dostatkom zeleniny doprajete vášmu telu bielkovinový a vitamínový základ do dňa. Taktiež ak nechcete do vajíčok pridávať tuk, tak si vajíčka jednoducho uvarte. 

 

č.2: Orechy

Orechy (okrem teda iného) pre mňa znamenajú ten najzdravší a najsprávnejší zdroj rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín. Iný u mňa nepripadá ani v úvahu! Orechy sú významným zdrojom nie len tukov, ale aj kvalitných bielkovín, vlákniny, vitamínov a mnohých minerálov. Najčastejšie konzumujem z rady orechov: kešu orechy, vlašské orechy a mandle. Ako však pri každej potravine aj pri konzumácií orechov treba mať mieru. Taktiež určite neodporúčam kupovať solené pražené orechy, ktoré prešli už rôznymi úpravami a tak strácajú na svojej nutričnej hodnote. Určite si kupujte orechy v surovom, naturálnom stave.

 

č.3: Mäso:

Áno, nie som vegetarián a mäsa jem skutočne veľa! Za deň priemerne 600g - 700g! Najčastejšie konzumujem mäso z hydiny, ale doprajem si aj kvalitnú hovädzinku - zo stehna. Hydinové mäso je zdrojom plnohodnotných bielkovín, minerálnych látok a vitamínov, je chuťovo jemnejšie. Má nižšiu energetickú hodnotu a je ľahko stráviteľné. Ja ho kombinujem s čerstvou zeleninou, alebo basmati ryžou. Taktiež ako som už spomenul, veľmi rád konzumujem aj hovädzie mäso zo stehna.  Je to svalovina s nízkym obsam tuku, tuk sa tu takmer vôbec nevyskytuje. Mäso  upravujem buď iba na vode spolu s korením, alebo v trúbe bez tuku. Ale určite nič nepokazíte, ak si pripravíte mäsko na kokosovom oleji, alebo kvalitnom olivovom oleji. 

 

č.4: Ryby

Ryby! Úplne nenahraditeľné v mojej príprave na súťaž! Ryby považujem za najdôležitejšiu zložku v nutričnom pláne každého športovca.  Konzumujem ryby najmä nízkotučné,  ako napríklad Pangasiusa, Aljašskú tresku, Tilapiu, Mahi mahi a tuniaka. Ale vôbec sa nevyhýbam ani tučnejšej rybe ako Losos. Losos obsahuje veľmi zdravé tuky a preto ho nemám problém zaradiť v akejkoľvek fáze v roku (či objem, či diéta, alebo racio udržiavacia výživa). Ryby upravujem buď iba na vode spolu s korením, alebo v trúbe bez tuku. 

 

č.5: Vločky

Ja v mojom jedálníčku zaraďujem iba ovsené vločky a ryžové vločky. Ovsené vločky, ako už dobre vieme sú kráľovné medzi vločkami. Ovsené vločky sa radia k celozrnným výrobkom, pretože sú vyrobené z celých obiliek ovsa. Je preukázané, že ovsené vločky majú veľmi pozitívne účinky na zdravie organizmu, napríklad zlepšujú proces trávenia, pozitívne ovplyvňujú cholesterol - to znamená, že redukujú zlý cholesterol v krvi, pozitívne ovplyvňujú hladinu cukru v krvi... a je toho ešte veľa. Ovsené vločky konzumujem vždy ráno na  raňajky. Cukor z ovsených vločiek sa uvoľnuje pomaly a preto sú vhodné napríklad aj na desiatu. 

Ďalšími vločkami, ktoré konzumujem sú ryžové vločky. Tie sú oveľa jednoduchšie zložením oproti ovseným. Majú rýchly cukor a preto ich zaraďujem ako po-tréningové jedlo na rýchle doplnenie sacharidov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?