Au! Mám Svalovicu!

Autor: Karol Berta | 16.6.2014 o 16:00 | (upravené 16.6.2014 o 16:33) Karma článku: 5,30 | Prečítané:  1056x

Je svalovica dobrá alebo nie? Často kladená otázka začiatočníka. Mnohí ju nenávidia a keď ju dostanú, nehýbu sa kým sa jej úplne nezbavia. Avšak to je chyba. Svalovica nám v skutočnosti pomáha fyzicky napredovať a určovať intenzitu ďalších tréningov!

Ako vzniká svalovica ?

Svalovica ( alebo svalová horúčka) je  príznakom preťaženia svalov, resp. trhlín na svaloch. Tieto trhliny vznikajú pri väčšej námahe, než na akú sú naše svaly zvyknuté. Ide o dočasné poškodenie najslabších miest na svaloch, ktoré však rýchlo zrastú a spevňujú sa.
Svalovica teda nastáva po cvičení s vyššou intenzitou, na akú sme zvyknutí s konkrétnymi svalmi. Keď ju cítime po prechádzke v parku, je to signál, že naša fyzická kondícia nie je v poriadku. Keď v nás doznieva po náročnom tréningu, môžeme byť s tréningom spokojní, pretože vieme,že sme odcvičili správne a efektívne.

Prečo je svalovica dobrá?

Svalovica je znakom, že tréning vás posunul vyššie!. Každým prekonaním svalovice sú svaly o čosi silnejšie, odolnejšie a postupne väčšie. Ale musíte v tréningu naďalej pokračovať, lebo čerstvo spevnené svaly majú tendenciu veľmi rýchlo slabnúť. To sa prejaví tým, že rovnaký tréning po dlhej prestávke opäť spôsobí svalovicu.
V žiadnom prípade netvrdím, že je potrebné svoje telo úplne vysiliť, ale primeraná svalovica nás posúva dopredu. Každý má svoju mieru únosnosti, pri ktorej ho svalovica nemôže obmedzovať a dovolí mu fyzicky napredovať.

Ako sa zbaviť svalovice?

Mnohí (väčšinou neskúsení športovci) hľadajú recepty, ako sa svalovice zbaviť.  Ideálne je svalovicu rozcvičiť pohybom. Musí však ísť o rozcvičenie tej istej časti svalov, na ktorej cítime bolesť ideálne pri odlišnej aktivite. Svaly je vhodné udržiavať v pohybe aj počas svalovice, pretože ju cítime najviac vtedy, keď so svalmi nič nerobíme (napr. na druhý deň po spánku, prípadne na tretí deň ak sme druhý deň svaly nerozcvičili).
Rozcvičiť svaly môžeme aj masážou, ideálne v kombinácii s teplou sprchou. Nie je to však zaručený ani trvalý spôsob zbavenia sa svalovice. Preto je vhodnejšie zvyšovať tréning tak, aby bola svalovica znesiteľná.

Zhrnutie

Na záver si stačí uvedomiť, že pravidelná svalovica je vlastne postupné zosilňovanie, spevnenie, zväčšenie a skvalitnenie svalov, ktoré vedie k lepšej fyzickej kondícii. Ak vzniká po pravidelnom tréningu, je znakom že fyzicky napredujeme. Ak vzniká takmer z ničoho (napr. po prechádzke parkom, alebo pri ľahkej fyzickej záťaži), tak naša fyzická aktivita nie je ideálna a svaly máme ochabnuté. V každom prípade je vhodné pokračovať v tréningu a neustále napredovať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?