Detoxikácia - časť 2.

Autor: Karol Berta | 9.9.2014 o 11:24 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  1159x

V prvej časti o detoxikácií ( http://karolberta.blog.sme.sk/c/364082/detoxikacia-cast-1.html ) som zhrnul úplný základ, čo detoxikácia je, čo jesť a nejesť pri detoxikácií. Dnes by som chcel napísať zopár pravidiel dodržiavania detoxikácie, rozdeliť ju a taktiež stručne napísať príklad detoxikačného dňa.

Základné pravidlá detoxikácie:

Ako pri každej či už chudnúcej kúre, správnej výžive, športovej výžive, tak najmä pri detoxikačnej kúre treba dodržiavať určité pravidlá.

  1. Neustále treba prijímať tekutiny (nesladené čaje, vodu, len domáca odšťavovaná 100% šťava) – vždy na ráno na lačno treba vypiť minimálne celý pohár vody.
  2. Všeobecná hygiena  tela je základom!
  3. Treba sa vyvarovať pocitu hladu. Jesť treba, avšak len povolené potraviny a to hlavne ovocie a zeleninu v surovej forme.
  4.   Ber detoxikačnú kúru pozitívne a neprepadaj do depresií, že si nemôžeš dať svoju obľúbenú sladkosť, alebo inú maškrtu. Robíš to všetko pre seba, pre svoje zdravie.
  5. Ak by človek pri kúre pociťoval pocity bolestí žalúdka, malátnosť, bolesť hlavy, treba nájsť príčinu. Jednou z príčin môže byť aj zanedbanie pravidelného príjmu tekutín, alebo stravy. Treba si uvedomiť, že zelenina a ovocie sa strávia oveľa rýchlejšie ako iné potraviny. Ak by bolesti pokračovali, treba kúru obmedziť, prípadne sa poradiť s lekárom, výživovým poradcom a pod.
  6. Po viac - dňovej kúre (10 a viac dní),  je potrebné sa vracať k starým návykom stravovania  pomaly a tak tomu treba prispôsobiť aj množstvo jedla

 

Ja osobne rozdeľujem detoxikácie na tri typy podľa dĺžky jej realizovania.

Rýchla, malá detox kúra:

Táto detoxikačná kúra spočíva v 3, max 4 dňoch. Je rýchla, intenzívna a odporúčam ju vyskúšať.  Pravidlom je vypiť na lačno na ráno vždy maximálne do dvoch pohárov vlažnej vody a taktiež aj pred spaním.  Dôležité je dodržiavať príjem ovocia, zeleniny počas celého dňa. Pri obede, večeri a raňajkách treba dodržiavať len výber z povolených potravín.

Stredná až vysoká detox:

Stredná spočíva v jednom týždni, to jest 7 až 8 dní a vysoká dvoch a viacerých týždňoch až do 4 týždňoch. Základ a zásady sú úplne rovnaké ako pri rýchlej, avšak po tejto detox kúre treba byť opatrný pri návrate na staré potraviny z dôvodu, že naše telo ich nejaký čas nemalo, tak aby sme nepodráždili príliš rýchlo tráviacu sústavu napríklad tým, že sa naládujeme grilovaným mäsom s marinádou a hranolkami ihneď na druhý deň po detox kúre!

 

Príklad detoxikačného dňa:

Raňajky: Ihneď na lačno –  2 až 3 dcl vlažnej čistej vody (neperlivej a úplne nesýtenej- vhodná napríklad kojenecká)

            Vhdoné potraviny :Zeleninový šalát (v surovom stave),  Nápoje: čistá voda

Desiata: Niekoľko kusov surového ovocia  -Nápoje: ovocná 100% šťava, nesladený čaj, alebo čistá voda.

Obed: Vhodné potraviny: Zelenina, ovocie, prípadne malé množstvo čistých ovsených vločiek zaliatých čistou vodou.

Olovrant: To isté ako desiata

Večera: Rovnako ako obed. Pred spaním 2 až 3 dcl čistej vlažnej vody.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?