Najznámejší spaľovač tukov = L - karnitín!

Autor: Karol Berta | 23.8.2016 o 22:03 | Karma článku: 2,11 | Prečítané:  428x

L - karnitín! Najznámejšia a najpoužívanejšia látka pre podporu spaľovania tukov. Je naozaj tak účinný? Je bezpečný? Kedy a ako ho užívať? Tomuto sa v tomto článku budem venovať a poskytnem zopár užitočných informácií o karnitíne.

V našej predajni, kde pôsobím (na ul.Bosákova 7 - MUSCLEBODY obchod) nás často navštevujú zákazníci, ktorí majú veľmi málo informácií o jednotlivých doplnkoch výživy, alebo ich jednotlivých zložkách, ktoré ponúkame. Majú teda pochopiteľne množstvo otázok. Nedokážu si spojiť aký doplnok výživy je vhodný do ich či už tréningového, alebo stravovacieho režimu. 

Tak som sa rozhodol, že vám v pravidelných intervaloch prostredníctvom blogových článkov priblížim nejakú tu látku, alebo doplnok výživy a vysvetlím, ako ho dávkovať, kedy je ho vhodné užívať  najmä koľko ho užívať a v akom čase. Jednoducho všetko potrebné, čo potrebujete vedieť predtým, ako sa rozhodnete konkrétny doplnok kúpiť. 

Dnes si rozoberieme najznámejší a najpredávanejší doplnok výživy určený pre podporu spaľovania tukov a to: L karnitín! 

 

L - Karnitín

 

 

Aké formy karnitínu poznáme?

  • L - karnitín Tatrát
  • Acetyl L - karnitín

(Najznámejší a najpoužívanejší doplnok výživy na trhu, pre spaľovanie tukov. Taktiež najvyhľadávanejší v tejto kategórií. Môžete ho nájsť ako samostatný doplnok výživy, tak aj v komplexných doplnkoch.)

L-karnitín je dôležitá prirodzená živina, ktorá hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme v tele a teda aj na metabolizme tukov. L-karnitín  prenáša mastné kyseliny do mitochondrií, energetických zdrojov v bunkách, ktoré mastné kyseliny premieňajú na energiu. Bez L-karnitínu sa mastné kyseliny do mitochondrií nedostanú a telo nemôže spaľovať tuky. L-karnitín je veľmi dôležitý pri dodávaní energie do mnohých telesných orgánov, ako napr. srdce, svaly, pečeň a bunky imunitného systému, čím umožňujú ich funkciu.

Okrem toho má L-karnitín aj detoxikačnú funkciu, pretože pomáha z buniek odstraňovať medziprodukty metabolizmu.

L- karnitín získava energiu z tukov a teda podporuje a zvyšuje výdrž pri športových výkonoch. Je dôležitý pri rekonvalescencii a zabezpečuje prísun energie do srdca a buniek imunitného systému. 

Zvýšený príjem L-karnitínu môže mať pozitívny vplyv na telesnú kondíciu a zdravie. Dostatočný príjem L-karnitínu je zvlášť dôležitý pri fyzickej námahe a situáciách, ako napr. stres, únava, tehotenstvo, kojenie, starnutie, vegetariánstvo, nevyvážená strava, diéty na chudnutie. Je preto veľmi vhodný práve pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. 

 L-karnitín môže zabrániť zužovaniu ciev, spôsobené fyzickou námahou, čím sa zlepšuje krvný obeh a zásobovanie svalov kyslíkom. Výkonnosť a vytrvalosť športovcov sa zlepší a svaly sú lepšie chránené pred zranením. Športovec môže dlhšie trénovať a únava svalov bude menšia. Nedávne štúdie ukázali, že L-karnitín skracuje dobu zotavenia po intenzívnom zaťažení!  To platí nielen pre výkonnostných športovcov, ale aj pre rekreačných. Bolesť svalov tzv. svalovicu, ktorú mnoho ľudí po namáhavej činnosti cíti, je možné užívaním L-karnitínu podstatne zmenšiť, čo športovcovi umožní ďalej naplno trénovať.

Okrem toho L-karnitín podporuje spaľovanie tukov, znižuje odbúravanie aminokyselín, podporuje syntézu bielkovín a vytváranie hmoty hladkého svalstva.  

Taktiež je vhodné poznamenať, že L-karnitín nie je dopingová zakázaná látka. Je to prírodná látka, ktorá sa nachádza v strave a pomáha športovcom pokryť zvýšené nároky na výkonnosť a napomáha lepšej využiteľnosti tukov pre svalovú prácu.

 

L-karnitín môže významne pomôcť pri dlhodobom riadení telesnej hmotnosti. Štúdie ukazujú, že kombinácia L-karnitínu ako  doplnku a zníženie kalorického príjmu - samozrejme najlepšie v spojení s fyzickou aktivitou, vedie k úprave hmotnosti. Bolo dokázané, že L-karnitín urýchľuje spaľovanie tukov z potravy. Ak je L-karnitin konzumovaný súčasne s tukmi, spaľujú sa rýchlejšie a v tele sa ich menej usadí. L-karnitín znižuje nepriaznivú hladinu lipidov v krvi. 

Ako a kedy odporúčam karnitín dávkovať?

Najlepšie je ho užívať ráno, pri obede a skoro poobede, rovnako ako vitamíny. Nedoporučujem ho užívať večer pred spaním, pretože zvýšená dávka môže viesť k  zvýšeniu bdelosti. 

L-karnitín by sa mal užívať v malých dávkach 500-1000mg, pri jedle alebo po ňom. Ako súčasť redukčných diét, v tehotenstve, u vegetariánov a športovcov sa môžu užívať až 3-5 g denne ako potravinový doplnok. V praxi športovci pred súťažou zvyšujú dávku až na 3-5 g denne. Samozrejme odporúčam aktívnym športovcom užívať L - karnitín 30 min pred fyzickým výkonom v dávke 3 až 5g. 

 

Aké sú ešte výhody L karnitínu okrem toho, že aktívne a efektívne využíva tukové zásoby v tele?

  • Srdce – podporuje činnosť, znižuje riziko infarktu,
  • Svaly – podporuje rast, znižuje riziko kŕčov,
  • Únava a vytrvalosť – znižuje únavu, zvyšuje vytrvalosť,
  • Imunita – vplýva pozitívne na imunitný systém,
  • Spomaľuje proces starnutia mozgu,
  • Urýchľuje obnovu a zlepšuje funkcie pečene

 

V akých formách sa vyskytuje na trhu? V dnešnej dobe nájdete L karnitín v takmer každej možnej forme a to: kapsule, tablety, čistý prášok, sirupy, vopred pripravené shoty, prípadne tekuté koncentrované formy. A ako som už na začiatku spomínal nájdete ho aj ako súčasť rôznych predtréningových stimulantov, spaľovačov a podobne. 

 

Záverom  napíšem a odporúčam zaradiť suplementáciu karnitínom každému aktívnemu, ale aj rekreačnému športovcovi, nakoľko táto látka nám ponúka naozaj množstvo benefitov, ktoré by bola škoda nevyužiť. Nemusíte sa báť pravidelnej suplementácie, keďže ide o úplne bezpečný doplnok výživy. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.

ŠPORT

Kuzminovej brat Šipulin nebude môcť štartovať na olympiáde

Infomovala spravodajská agentúra RIA.


Už ste čítali?