HMB a DAA = TOP doplnky pre RAST svalov?

Autor: Karol Berta | 5.9.2016 o 21:40 | (upravené 5.9.2016 o 22:02) Karma článku: 2,06 | Prečítané:  487x

Aký doplnok, alebo súbor doplnkov výživy sú najlepšie pre nárast svalovej hmoty? Nuž častá otázka takmer všetkých nadšencov cvičenia a posiľovania. Dnes som pre Vás vybral 3 tipy doplnkov určených práve pre maximalizáciu rastu.

Veľmi často, ba až takmer každý deň sa stretnem s otázkou, aký doplnok výživy je najlepší pre nárast svalovej hmoty. Treba sa však zamyslieť! Žiaden dostupný doplnok po užití Vám sám od seba svaly nespraví. Aby ste si vybudovali kvalitné svalstvo, po ktorom tak túžite je potrebné dodržiavať stravovací režim, tréningový režim, kvalitnú regeneráciu a samozrejme všetko doplniť aj správnymi doplnkami. 

Áno, ak sú doplnky zaradené a používané v správny čas, tak môžeme výrazne podporiť regeneráciu nášho tela po fyzickom výkone a tým prispieť k samotnému rastu. Treba však vedieť, že doplnky výživy slúžia len ako podpora, akási menšia pomoc a teda skutočne iba ako DOPLNOK k celkovému procesu budovania kvality tela. 

Dnes som teda vybral spomedzi všetkých doplnkov výživy  2 veľmi dôležité, ktoré by nemali chýbať u žiadneho silovo zameraného športovca, ktorý chce zo svojho tréningu vyťažiť maximum. Vybral som čo najčistejšie a teda vhodné aj pre rekreačných športovcov.

 

HMB

Prvý doplnok, ktorý som vybral je HMB. Veľmi podceňovaný a dnes už takmer zabudnutý doplnok výživy. Ja na neho nedám dopustiť! Avšak napriek tomu, že verejnosť sa mu pomerne dosť vyhýba, štúdie a výskumy mu venujú pre jeho unikátne vlastnosti veľkú pozornosť.

HMB a teda -  Beta hydroxy Beta Methylbutyrate predstavuje metabolit vetvenej aminokyseliny – leucín.  Tento metabolit si naše telo dokáže vytvoriť aj samo a teda z aminokyseliny Leucínu. Jeho hlavnou vlastnosťou je, že pôsobí proti katabolickému hormónu  kortizolu a tým pádom zvyšuje anabolizmus!  

HMB je veľmi vhodný doplnok pre športovcov s vysoko-intenzívnym a najmä silovejšie zameraným tréningom.

HMB a jeho hlavné účinky pri pravidelnej suplementácií:

 1. Zmierňuje poškodenie svalových buniek a bolesti
 2. Skracuje dobu zotavovania zo všetkých typov cvičení
 3. Zvyšuje nárast svalovej hmoty a zintenzívňuje silu na báze tréningu
 4. Zlepšuje vytrvalosť pri vytrvalostnom tréningu
 5. Prispieva k zníženiu telesného tuku
 6. Zabraňuje úbytku svalovej hmoty, ku ktorému dochádza pri starnutí alebo určitých chorobných stavov
 7. Vedci potvrdili aj vplyv na zníženie krvného tlaku

Pre koho je HMB určené:

Bez ohľadu na pohlavie, by som HMB odporučil každému jedincovi, ktorý vykonáva silovejšie zameraný tréning. Či už ide o šprintérov, alebo kulturistov či crossfiťákov, alebo silových trojbojárov - HMB sa ujme u každého silovo zameraného športovca a atléta.

Koľko a kedy ho užívať?

Ja osobne  odporúčam (na  základe prečítanej literatúry a výskumov) dávku 3 až maximálne 5g denne rozdelenej do dvoch častí. Buď si jednu dávku dáte pred a po tréningu, alebo tak ako ja po tréningu a pred spaním k L - glutamínu.

  

DAA

Ďalší jeden z mojich najobľúbenejších doplnkov výživy, ktorý pravidelne zaraďujem do suplementácie.

DAA a teda kyselina asparagová patrí mezi 21 základných aminokyselín, ktoré se vyskytujú v bielkovinách. DAA je d-forma kyseliny asparágovej, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele. 

DAA a jej  hlavné funkcie:

 1. Aktivuje produkciu hormónov v tele (vrátane rastového hormónu)
 2. Prispieva k nárastu svalstva,
 3. Prispieva k zníženiu telesného tuku
 4. Zvyšuje silu a energiu a pomáha znižovať únavu počas tréningu
 5. Urýchľuje regeneráciu
 6. Zlepšuje funkciu libida 
 7. Prispieva k odbúraní škodlivého amoniaku z tela

Kedy a koľko DAA dávkovať?

Odporúčam  kombináciu kyseliny asparágovej  s aminokyselinou L –Glutamín , nakoľko spolu zosilňujú  účinky glutamínu, čo sa týka zníženia únavy a podpory regenerácie a teda jedna časť dávky je vhodná pred spaním. A teda všeobnecne DAA odporúčam dávkovať maximálne do 3g denne. Je vhodné si dávku rozdeliť na dve časti po 1,5g a to buď pred a po tréningu, alebo pred tréningom a pred spaním.

 

Záverom napíšem, že sa vôbec nemusíte báť suplementácie týchto dvoch skutočne bezpečných doplnkov výživy. Jedná sa o povolené doplnky a preto sú vhodné aj pre registrovaných športovcov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi. Sedemnásťročný Daniel Kováč však musel dokázať, že nie je feťák a so športom to myslí vážne.

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky.

ŠPORT

Kuzminovej brat Šipulin nebude môcť štartovať na olympiáde

Infomovala spravodajská agentúra RIA.


Už ste čítali?